Leto nám prináša veľa príležitostí pre oddych i zábavu aj s našimi štvornohými miláčikmi (výlety, kúpanie, atď.). Avšak treba myslieť aj na riziká, ktoré sú s letom spojené. Je to hlavne: dehydratácia, úpal, spálenie paciek, ale i sezónne alergie a parazitné choroby.
Dehydratácia a úpal
Dehydratácii sa vyhneme poskytovaním psíkovi chladnej, čistej, čerstvej vody počas celého dňa. Vodu je nutné pravidelne vymienať.
Úpalu, prehriatiu zabránime obmedzením výkonu psíka v najteplejších hodinách, poskytnutím zatieneného, chladnejšieho či klimatizovaného miesta na oddych, i možnosťou kúpania sa.
Pes v aute
Nikdy nenechávame psíka v lete v aute. V aute na slnku pri vonkajšej teplote 27 °C môže o 10 minút stúpnuť teplota až na 49 °C, o ďalších desať minút až na 70 °C. Už aj pár minútový pobyt psíka v takomto aute môže byt pre neho fatálny. Pootvorenie okienka naozaj nestačí. Taktiež majiteľovi psíka, ktorý by v dôsledku zatvorenia v aute uhynul, hrozí okrem finančnej pokuty aj trest odnatia slobody až po hornú hranicu 5 rokov! Pretože by šlo o trestný čin týrania zvierat podla§ 378 Trestného zákona alebo podla § 378 a Trestného zákona - Zanedbanie starostlivosti o zvieratá.
Prehriatie organizmu
Vysoké teploty vyvolávajú chemické reakcie, ktoré vedú k dehydratácii, zahusťovaniu krvi a následne k rozkladu telesných buniek. Ako prvé sú postihnuté bunky pečene, mozgu. K nebezpečenstvu poškodenia mozgu a k zlyhaniu životne dôležitých orgánov a následnej smrti môže dôjsť už pri teplote nad 41 C (Normálna teplota u psa je cca 38 C). Ak sa psovi takto zvýši teplota, je nutné okamžite zasiahnuť a postupne (nie šokom) teplotu znížiť. Pes, ktorý takéto prehriatie prežije môže mať doživotné následky.
Príznaky prehriatia a úpalu
Príznaky úpalu, prehriatia: zvýšená srdcová a dychová frekvencia, zrýchlené dýchanie, lapanie po dychu, zvýšené slinenie, zahusťovanie slín, postupná slabosť až strnulosť, letargia, dezorientácia, apatia, nechuť do jedla, výrazne červený jazyk, zvracanie, hnačka, zvýšená teplota, kolaps, kóma.
Čo robiť pri prehriatí psa?
Prehriatie psovi môže spôsobit vážne zdravotné komplikácie, ba až smrť. Psa musíme ochladiť a následne dopraviť k veterinárovi. Psa ochladíme buď ostriekaním vodou (nie príliš studenou!) alebo ho prenesieme do chladnejšej miestnosti a vlhkou handrou mu potierame brucho, slabiny, oblasť medzi nohami, priložíme mu mokrý uterák na krk a hlavu. Psa ochladzujeme postupne, veľmi rýchle ochladenie alebo ochladenie pod odporúčanú teplotu 39 - 40°C môže spôsobit dalšie zdravotné komplikácie.
Najviac náchylné na prehriatie sú psy:
-
s tmavou alebo dlhou srsťou - tmavé farby teplo viac absorbujú (napr.: hovawart, nemecky špic čierny),
-
s krátkou papuľou - majú kratšie dýchacie cesty (napr. pekinský palácový pes, mops atď.),
-
s ochoreniami: respiračnými, kardiovaskulárnymi, s horúčkou,obezitou,
-
choré psi, psi, ktoré užívajú lieky, najmä diuretiká,
-
psi, ktoré už niekedy boli prehriate,
-
psi, ktoré nemajú k dispozícii vodu, psi s náhubkom,
-
staršie a šteniatka do 6 mesiacov.