V zime je najväčšou nástrahou veľká zmena teplôt – hlavne u psov, ktorí žijú vnútri. Priamo vonku je okrem samotného mrazu, šmykľavého ľadu i posypová soľ.
Každý pes reaguje na zimu rozdielne. Znášanlivosť zimy závisí od jednotlivého plemena i konkrétneho jedinca, od toho na čo je zvyknutý (pobyt vonku alebo vnútri), od veku, stavby tela, veľkosti, zdravotného stavu.
Na zimu najhoršie reagujú psy žijúce v bytoch, psy s kratšou srsťou, chudé psy, malé plemená, choré zvieratá, šteňatá, staršie psy. Môžu prechladnúť a hrozí im chrípka, zápal močového mechúra, zápal pľúc. Práve pre tieto psy sú určené oblečenia, ktoré majú byť hlavne funkčným a nie módnym doplnkom.
Dĺžku prechádzky tiež prispôsobte tomu, ako Váš pes zvláda zimu a chlad. Dôležité je, aby sa pes pohyboval a nestál (nesedel, neležal) na mieste. Zabudnite na nákupy, keď beriete so sebou von psa. Čakanie v zime na mieste pred obchodom je pre psa okrem zvýšeného stresu aj zdravotne nebezpečné.
Tak ako je pre psa v byte dôležité oblečenie, je pre psa, ktorý je vonku zase zvýšenie kŕmnej dávky, ktoré mu zabezpečí energiu na termoreguláciu. Nezabudnite zabezpečiť pitný režim psa. Pokiaľ mu voda v miske zamrzne, od smädu bude jesť sneh, čím si môže spôsobiť zápalové ochorenia. Vhodné je psovi v zime pridávať do misky s vodou trochu živočíšneho tuku. Mäsovým vývarom mu spravíte veľkú radosť a zabezpečíte aj prísun tekutín.
Pes vonku má mať zateplenú búdu, zaizolovanú, vyvýšenú. Ideálne ak sa skladá z dvoch častí – z predsiene, kde má výhľad a zo závetria, kde môže pokojne spať. Ako vnútornú izoláciu použite koberec, matrac alebo kvalitný pelech. Tiež je vhodné ak by vchod do búdy alebo spiaceho priestoru bol chránený proti vetru, snehu a prúdeniu studeného vzduchu (dekou, kobercom a pod.).
Pokiaľ sú vonku silné mrazy, premiestnite psa do teplejšieho priestoru (do garáže, suterénu, pivnice, predsiene a pod.). Kde mu zabezpečte izoláciu odspodu, aby neležal na chladnej zemi.
Ďalším nebezpečenstvom pre psa sú posypová soľ a štrk, ktoré môžu psovi poraniť packy. Preto je vhodné pred prechádzkou labky natrieť lekárskou vazelínou alebo špeciálnym krémom. Po návrate domov packy psíkovi umyť, utrieť a opäť natrieť špeciálnym krémom určeným na psie labky. Ak má pes packy poranené sú vhodné psie topánočky.
V neposlednom rade treba byť opatrný aj pri zľadovatenom povrchu, pretože aj pes sa môže pošmyknúť a vyvrtnúť či zlomiť si labku.