Tvorba zubného kameňa začína postupným hromadením mikrobiálneho plaku (dentálny plak). Najskôr nie je viditeľný okom, postupne sa však hromadí až vytvorí nažltlý povlak okolo ďasien postihnutých zubov. Povlak je tvorený slinami, baktériami a časťami potravy. Ak nie je odstránený, dochádza k jeho mineralizácii a postupne vzniká zubný kameň. Zubný kameň tlačí na ďasná, dráždi ich a spôsobuje ich zápal (gingivitídu- začervenanie). Kým povlak je možné odstrániť domácou starostlivosťou, zubný kameň už nie. Je potrebné ho odstrániť odborníkom s použitím ultrazvuku v celkovej anestéze.
Prečo je dôležité zubný kameň odstrániť?
Rozširujúci sa zubný kameň odtláča ďasná od zubu a vytvárajú „podďasnové kapsy”, v ktorých sa zachytáva potrava a kde sa následne množia baktérie. Takto vzniká periodontálne ochorenie, ktoré je bolestivé a môže viesť ku strate zubov, tvorbe abscesov, strate kostnej substancie a celkovej infekcii organizmu (baktérie sa krvnou cestou dostávajú do srdca, kde spôsobujú infekcie srdcových chlopní pečene, obličiek). Tu je už nevyhnutná liečba antibiotikami a zuby sa väčšinou musia vytrhnúť.
Starostlivosť o zuby
Tvorba zubného kameňa sa dá oddialiť pravidelným čistením zubov ako aj kŕmením špeciálnymi granulami (granule s mechanickým a chemickými dentálnym účinkom ), prípadne žuvacími tyčinkami (podporujú vylučovanie slín, masírujú ďasná a niektoré obsahujú aj enzymatické zložky na čistenie zubov) alebo používaním špeciálnych roztokov s účinnou látkou chlorhexidin, ktoré sa pridávajú do pitnej vody a bránia naviazaniu vápnika na zubný povlak. Na čistenie zubov (minimálne 1x do týždňa) je potrebné psíka naučiť odmalička a to zubnou kefkou a pastou určenými pre psov. Nepoužívajte zubnú pastu pre ľudí!