Najčastejším parazitom je kliešť. Žije v hlavne v trávnatom poraste. Vyskytuje sa od jari do jesene. V lete je jeho výskyt obmedzený, najviac ohrozuje na jar. Rovnako ako pre človeka i pre psa je tento cudzopasník nielen nepríjemný,
ale ohrozie i zdravie. Kliešť prenáša niekoľko nebezpečných chorôb - bakteriálne (Mykoplazmóza, Anaplazmóza, Ehrlichióza, Borelióza) a parazitárne ochorenia (Babezióza).
Ideálnou ochranou pred týmito ochoreniami je predchádzať prichyteniu kliešťa na psa. Je niekoľko možností:
- špeciálne antiparazitné obojky. Majú dobu účinnosti 2 - 7 mesiacov. Chránia aj pred blchami a komármi. Nie je však vhodný pre malých psov, pre ktoré môžu byť jedovaté.
- pena, sprej
- spot-on roztoky. Ich účinnosť je okolo 1-2 mesiacov. Kvapalina sa nakvapká medzi lopatky a cez kožu sa dostane do krvi psa.
Ak pes kliešťa už má, je ho potrebné vybrať klieštikmi, tak aby bol vytiahnutý celý. Pokiaľ nemáte zručnosť vo vyberaní kliešťa, navštívte radšej veterinára. Miesto prichytenia je potrebné sledovať a pokiaľ začervená alebo opuchne, je nutné ísť k veterinárovi. Taktiež keď zaznamenáme zdravotné zmeny u psíka (teplota, triaška, nechutenstvo atď.). Keďže následky po kliešťovi môžu byť až fatálne, je vhodné konzultovať alebo navštíviť zverolekára po každom napadnutí kliešťom.
Proti babezióze a borelióze existuje aj vakcíny. Avšak neobsahujú všetky druhy babézií či borélií a nezabraňujú na 100% prejavu ochorenia. Diagnostika kliešťami prenášaných ochorení tiež nie je jednoduchá. Častokrát je nutné kombinovať viacero vyšetrení, aby sa potvrdila alebo vylúčila infekcia. Preto je najúčinnejšou ochranou prevencia.
Ďalším nebezpečenstvom na jar sú jedovaté rastliny (snežianka jarná, bleduľa jarná, konvalinka, narcis, hyacint, tulipán, krokus, šafran karpatský, lykovec jedovatý, poniklec slovenský veternica, blyskáč jarný, žltohlav, kopytník európsky, plody tôňovky dvojlistej a kokoríka voňavého atď.) Sledujte čo váš psík vonku robí a čo dá do papule.